Egzaminy - część teoretyczna

HISTORIA JUDO

Judo jest sztuką walki pochodzenia Japońskiego. Za umowną datę powstania tego sportu uważa się rok 1882, kiedy to profesor Jigoro Kano, były adept starojapońskiej bojowej sztuki ju-jutsu, otworzył szkołę własnego stylu. W założeniu miał to być styl walki, który mógłby być skutecznie uprawiany przez wszystkich, również przez kobiety i dzieci. Jigoro Kano, sam niewielkiej postury, zadbał o to, aby w nauczanych przez niego chwytach doskonała technika zawsze miała przewagę nad siłą. Wyeliminował także z ju-jutsu wszystkie elementy mogące doprowadzić do zranienia ćwiczących – jego judo miało być „łagodną drogą”. W judo sportowym nie ma więc uderzeń ani kopnięć, dźwignie dozwolone są jedynie na staw łokciowy, a rzuty, które w jakikolwiek sposób mogłyby doprowadzić do kontuzji czy to atakowanego czy atakującego są zabronione i karane.
JUDO NA ŚWIECIE

Dzięki pracy Jigoro Kano i jego uczniów judo uzyskało dużą popularność w Japonii i jeszcze pod koniec XIX wieku trafiło do Europy. Na początku wieku XX we Francji, Anglii i USA zaczęły powstawać pierwsze kluby judo poza Japonią. Rozwój judo jako dyscypliny sportowej został zahamowany w czasie II wojny światowej, ale już w 1948 r. powstała Europejska Unia Judo, a trzy lata później Światowa Federacja Judo. W 1956 r. w Tokio odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata. W roku 1960 podczas sesji MKOl judo zostało wpisane do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964 r., co jest najlepszym potwierdzeniem wartości tej dyscypliny, uznaniem jej zasięgu i popularności. W zawodach tych uczestniczyli przedstawiciele 27 państw w czterech kategoriach wagowych. Na stałe judo do programu olimpijskiego weszło w roku 1972. W latach 70. odbyły się pierwsze Mistrzostwa Europy kobiet, poszerzono także liczbę kategorii wagowych. Od 1992 r. również judo kobiet stało się dyscypliną olimpijską.
JUDO W POLSCE

W Polsce judo pojawiło się właściwie dopiero po II wojnie światowej. Pierwsze sekcje powstały w latach 40. i 50. w Warszawie. W 1957 r. powstał Polski Związek Judo. W tym samym roku zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Rok później Polska przystąpiła do Europejskiej Unii Judo. Pierwsze medale na Mistrzostwach Europy Polacy zdobyli w latach 60. Pierwszy medal z Mistrzostw Świata przywiózł w 1971 r. Antoni Zajkowski, rok później zdobył on srebrny medal olimpijski w Monachium. Pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski w judo zdobył 16 lat później Waldemar Legień, powtarzając ten sukces w roku 1992 w wyższej kategorii wagowej. Do dziś na koncie Polskich judoków znajduje się 8 medali z Igrzysk Olimpijskich.
3 ZASADY JUDO

Podstawowe zasady judo:

Ustąp aby zwyciężyć
Zasada JU. Jeśli mocniejszy przeciwnik mnie popchnie, na pewno upadnę do tyłu, nawet jeśli zaprę się ze wszystkich sił. Jeśli natomiast w momencie pchnięcia ustąpię i wykorzystam utratę równowagi przez przeciwnika do wykonania własnej techniki to mam szansę na pokonanie go.

Maksimum skuteczności przy minimum wysiłku
Zasada SEIRYOKU ZENYO. Zasada ta opisuje dobór właściwego sposobu (techniki) do określonej sytuacji, polega ona na optymalizacji naszych działań. Gdy jesteś pchany ciągnij, gdy jesteś ciągnięty pchaj.

Przez czynienie dobra nawzajem do dobra ogólnego
Zasada JITA KYOEI. Ta zasada mówi o szlachetnych założeniach filozofii judo, zabrania używać judo poza treningiem lub walką sportową z wyjątkiem obrony koniecznej. Mówi o dbaniu i odpowiedzialności za współćwiczących.
SŁÓWKA:

UKEMI
KUMI KATA - uchwyt za judogę ( za kołnierz i rękaw)
REI
UKE
TORI
KUZUSHI - wychylenie
TSHUKRI - wejście do rzutu
KAKE - rzut
JIGO - TAI- postawa obronna
TACHI - REI - ukłon w staniu
ZA REI - ukłon w siadzie klęcznym
TACHI - WAZA - techniki w stójce
NE - WAZA- techniki w parterze
Przykładowe pytania:

1. Co oznacza w j. japońskim słowo judo.
2. Kto jest twórcą judo.
3. Jak nazywa się i gdzie się znajduje najstarsza szkoła judo.
4. Wymień polskich mistrzów.
5. Wymień i omów 3 zasady judo.
6. Wymień po kolei wszystkie stopnie kyu (kolor pasa).
7. Z jakie innej sztuki walki wywodzi się judo.
8. W jakim kraju powstało judo.
9. W którym wieku (w jakich latach) powstało judo.
10. Co oznacza słowo KUMA.Zapraszamy

do polubienia naszej strony na facebooku, dzięki której mamy z Wami nieustanny kontakt.

facebook.com/KumaJudo

Zamieszczamy tam bieżące informacje na temat zajęć, zawodów, obozów oraz konkursów :)

oraz na:

instagram.com/KumaJudo

Znajdziecie tu wiele fajnych zdjęć z klubowych zajęć judo oraz naszych obozów letnich i zimowych!

Nasi Partnerzy:

  • Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży prowadzone przez KUMA JUDO współfinansuje m.st. Warszawa
  • Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży prowadzone przez KUMA JUDO współfinansuje m.st. Warszawa